piątek, 31 lipca 2015

Nasza Gruzja, Sakartvelo, Jak bezpiecznie podróżować po Gruzji


Jak spokojnie i bezpiecznie podróżować po Gruzji?

Gruzja jest krajem bardzo gościnnym. Trzeba jednak zachować ostrożność aby podróż przebiegła bezpiecznie.

Widok na Kaukaz z miasteczka Sighnaghi

Jak korzystać z taksówek w Gruzji?

Pierwsza rzecz jaka nam się przytrafia po wyjściu z samolotu to tłum taksówkarzy oferujących "tani" transport w wybranym przez nas kierunku. Nigdy nie wsiadajcie do taksówki bez uprzedniego uzgodnienia ceny za przejazd. Oni z reguły podają dwukrotnie wyższą cenę i należy się trochę potargować. Jeżeli taksówkarz proponuje po drodze, że zawiezie w jakieś ciekawe miejsca, bo to niedaleko, pytajcie o cenę. Nikt za darmo nie wozi turystów. Dla nich to możliwość zarobienia na jednym kursie dziennej stawki. Zdarzają się wyjątki, uczciwi taksówkarze, ale oni jak dinozaury- już na wymarciu.

Jak znaleźć tani i dobry nocleg w Gruzji?

Druga rzecz to wynajęcie pokoju. Nocleg w Gruzji jest bardzo łatwo znaleźć. Przeważnie to nocleg znajduje turystę, a nie odwrotnie. Należy jednak pamiętać, że niska cena często oznacza marne warunki. Znam takie miejsce, gdzie właściciel nie zmienia pościeli po każdym turyście. Czasem warto zapłacić 5 GEL więcej i zatrzymać się w czystym i bezpiecznym miejscu. Zwracajcie też uwagę na czystość ścian i łazienek oraz trzeźwość gospodarza.

Jak podróżować marszrutkami po Gruzji?

Trzecia sprawa to podróż tzw. marszrutką. Kierowcy często współpracują z właścicielami guest house-ów i już w trakcie podróży przekonują turystów, że określone przez nich miejsce jest najlepsze i najtańsze. Dzwonią też to właścicieli i z nimi uzgadniają, jak takiego turystę "złowić". Kierowcy za każdego takiego turystę otrzymują od właściciela pieniądze, które tak naprawdę to wy płacicie. Jeżeli nie znacie nikogo, u kogo moglibyście się zatrzymać, spokojnie wysiądźcie z marszutki, porozmawiajcie bez pośpiechu z ludźmi, którzy wychodzą na dworce autobusowe, aby zaproponować nocleg u siebie i wybierzcie pasującą dla was opcję.

Kiedy przyjąć poczęstunek w postaci wina i czaczy?

Czwarta sprawa to poczęstunek. Często właściciele pokojów gościnnych proponują najpierw alkohol, a potem pokazują pokój. Dzieje się tak dlatego, aby turysta zmęczony podróżą lekko rozluźnił się alkoholem i wtedy nawet rudera wyda się w porządku na nocleg.

Gdzie kupować dobre wino w Gruzji?

I piąta sprawa. Ostrożnie z kupowaniem alkoholu przy drogach i z nieznanych źródeł. Nie wiecie co kupujecie. Być może wszystko okaże się w porządku. Najlepiej pytać o alkohol gospodarzy, u których się zatrzymujecie. Jeżeli im trochę ufacie możecie mieć pewność, że kupicie dobry produkt.
Mam nadzieję, że pomogłam.


Zapraszamy do Sighnaghi, do naszego Peter's Guest House, do kontaktu z nami.

celina.wasilewska63@gmail.com    +995 599 22 19 63  - polski, rosyjski, angielski (Polish, Russian, English)


https://web.facebook.com/peterguesthouse

Cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz