Gruzińskie supry są magiczne. Supra to biesiadowanie za stołem uginającym się od potraw. Prawdziwe supry odbywają się spontanicznie. Dla Gruzinów okazją do ucztowania jest przypadkowe spotkanie z przyjaciółmi.
Co to jest czacza ( chacha)?
Na ucztach tych pije się wino i czaczę. Czacza jest to wódka robiona z tego, co zostaje po fermentacji winogron. Do wyrobu wina używane są całe owoce winogron, które po zmiażdżeniu spokojnie fermentują w ogromnych, glinianych kadziach umieszczonych pod ziemią. W jednej takiej kadzi mieści się nawet 3 tony winogronowej miazgi. Cały proces fermentacji przebiega bez dodatku cukru i drożdży.
Wydobywanie miazgi po fermentacji z kadzi |
Gruzja jest uważana za kolebkę wina i trzeba przyznać, że tutejsze wina nie mają sobie równych. Należy jednak uważać na ludzi, którzy próbują sprzedawać rozwodnione wino. Trzeba pytać gospodarza, u którego mieszkamy, gdzie można dostać dobre wino. Niejednokrotnie, szczególnie w Kachetii, gospodarze sami produkują wyborne wina i u nich można je kupić.
Wno leżakuje w beczkach |
Kiedy wino jest gotowe przelewa się je do beczek, a z pozostałej po fermentacji miazgi destyluje się czaczę.
Mazgę po fermentacji poddaje się destylacji |
Destylacja miazgi po fermentacji winogron. Przy okazji można upiec szaszłyki |
Wódka ta ma delikatny aromat owoców. Jest wyborna i całkowicie pozbawiona sztucznych dodatków. Taką wódkę najlepiej kupować u ludzi, którzy sami ją wytwarzają z winogron pochodzących z własnej winnicy.
Jakie potrawy je się na suprach?
Na suprze stoły uginają się od gruzińskich potraw. Gruzini lubią dobrze i dużo zjeść kiedy piją wino lub czaczę. Na stole zwykle królują szaszłyki przygotowane z mięsa wieprzowego lub koziego- te szczególnie jesienią po winobraniu.
Oprócz szaszłyków jest obowiązkowo chaczapuri. Chacza to ser, a puri to chleb. Krotko mówiąc chaczapuri to placek z serem. Jest to danie wytrawne, ser jest słony, niedojrzały.
Doskonałe gruzińskie chaczapuri |
Poza tym na stole znajdują się półmiski z chinkali. Co to są chinkali? Chinkali to rodzaj pierogów w kształcie sakiewki, wypełnionych mięsem lub serem. Te mięsne mają w środku odrobinę rosołku i trzeba je jeść tak, aby rosołek się nie wylał.
Od lewej- chaczapuri i chinkali |
Do tego są podawane sałatki z ogórków i pomidorów, półmisek zielonych ziół, takich jak estragon, kolendra, pietruszka, szczypiorek, czosnek, szpinak, do tego chleb, herbata, kawa i soki.
Dodatkowo gospodyni stawia na stół to, co ma przygotowane w domu. Może to być ostri- rodzaj gulaszu, lobio- gęsta zupa fasolowa lub inne gruzińskie specjały.
Każdy uczestnik supry wyjdzie z niej w doskonałym nastroju i z pełnym żołądkiem. Trzeba tylko pozwolić sobie na to, aby poczuć ten klimat i trzeba pozostawić nasze miary i ramy. Trzeba dać się ponieść gruzińskiej fantazji, poczuć się odrobinę Gruzinem i zapomnieć na chwilę skąd przyjechaliśmy. I oczywiście nie porównywać tego z naszymi normami.
Sakartvelos Gaumardżos- Za Zdrowie Gruzji.
Życzę miłej zabawy.
Kontakt:
celina.wasilewska63@gmail.com +995 599 22 19 63 - polski, rosyjski (Polish, Russian, English)
Zapraszamy do polubienia naszej strony https://www.facebook.com/peterguesthouse
Cdn.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz