sobota, 28 marca 2015

Nasza Gruzja, Sakartvelos Gaumardżos

Co to jest supra?

Gruzińskie supry są magiczne. Supra to biesiadowanie za stołem uginającym się od potraw. Prawdziwe supry odbywają się spontanicznie. Dla Gruzinów okazją do ucztowania jest przypadkowe spotkanie z przyjaciółmi.

Co to jest czacza ( chacha)?

 Na ucztach tych pije się wino i czaczę. Czacza jest to wódka robiona z tego, co zostaje po fermentacji winogron. Do wyrobu wina używane są całe owoce winogron, które po zmiażdżeniu spokojnie fermentują w ogromnych, glinianych kadziach umieszczonych pod ziemią. W jednej takiej kadzi mieści się nawet 3 tony winogronowej miazgi. Cały proces fermentacji przebiega bez dodatku cukru i drożdży.

Wydobywanie miazgi po fermentacji z kadzi

 Gruzja jest uważana za kolebkę wina i trzeba przyznać, że tutejsze wina nie mają sobie równych. Należy jednak uważać na ludzi, którzy próbują sprzedawać rozwodnione wino. Trzeba pytać gospodarza, u którego mieszkamy, gdzie można dostać dobre wino. Niejednokrotnie, szczególnie w Kachetii, gospodarze sami produkują wyborne wina i u nich można je kupić.
Wno leżakuje w beczkach


Kiedy wino jest gotowe przelewa się je do beczek, a z pozostałej po fermentacji miazgi destyluje się czaczę.

Mazgę po fermentacji poddaje się destylacji

Destylacja miazgi po fermentacji winogron. Przy okazji można upiec szaszłyki

Wódka ta ma delikatny aromat owoców. Jest wyborna i całkowicie pozbawiona sztucznych dodatków. Taką wódkę najlepiej kupować u ludzi, którzy sami ją wytwarzają z winogron pochodzących z własnej winnicy.

Jakie potrawy je się na suprach?

Na suprze stoły uginają się od gruzińskich potraw. Gruzini lubią dobrze i dużo zjeść kiedy piją wino lub czaczę. Na stole zwykle królują szaszłyki przygotowane z mięsa wieprzowego lub koziego- te szczególnie jesienią po winobraniu.
Oprócz szaszłyków jest obowiązkowo chaczapuri. Chacza to ser, a puri to chleb. Krotko mówiąc chaczapuri to placek z serem. Jest to danie wytrawne, ser jest słony, niedojrzały.

Doskonałe gruzińskie chaczapuri

Poza tym na stole znajdują się półmiski z chinkali. Co to są chinkali? Chinkali to rodzaj pierogów w kształcie sakiewki, wypełnionych mięsem lub serem. Te mięsne mają w środku odrobinę rosołku i trzeba je jeść tak, aby rosołek się nie wylał.

Od lewej- chaczapuri i chinkali

Do tego są podawane sałatki z ogórków i pomidorów, półmisek zielonych ziół, takich jak estragon, kolendra, pietruszka, szczypiorek, czosnek, szpinak, do tego chleb, herbata, kawa i soki.
Dodatkowo gospodyni stawia na stół to, co ma przygotowane w domu. Może to być ostri- rodzaj gulaszu, lobio- gęsta zupa fasolowa lub inne gruzińskie specjały.
Każdy uczestnik supry wyjdzie z niej w doskonałym nastroju i z pełnym żołądkiem. Trzeba tylko pozwolić sobie na to, aby poczuć ten klimat i trzeba pozostawić nasze miary i ramy. Trzeba dać się ponieść gruzińskiej fantazji, poczuć się odrobinę Gruzinem i zapomnieć na chwilę skąd przyjechaliśmy. I oczywiście nie porównywać tego z naszymi normami.


Sakartvelos Gaumardżos- Za Zdrowie Gruzji.

Życzę miłej zabawy.

Kontakt:

celina.wasilewska63@gmail.com    +995 599 22 19 63  - polski, rosyjski (Polish, Russian, English)

Zapraszamy do polubienia naszej strony https://www.facebook.com/peterguesthouse

Cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz